Site Haritası
Hava Durumu
Pierre Martin
Pierre MartinMemlekette Kış Hazırlıkları Başladı
Memlektte kış hazırlıkları erken başlar. Harman işlerinden elde edilen mahsüllerden; mercimek ve bulgur için hazırlıklara başlandı. Mercimeklerin ve buğdayların taşları ayıklanıp, yıkandı. Ardından değirmenlere verildi. Bugünlerde de turşular (meksud) kuruluyor.  meşhur ter'uzilerimizden (salatalık) ve 'accorlarından yapılıyor turşularımız. Biber, patlıcan ve irileşmiş ter'uziler oyularak dolmalıklar (mıhşi) kurutulmaktadır. Kış türlüsü (metfunıt ıl-şıte) için domatesler dörde bölünüp hafifçe tuzlanıp damlarda kurumaya bırakıldı. Bamyalar iplere dizilip asıldı... Bol yetişen lezzetli  kavunun fazlasıda kabuğu soyularak (kedidet) kurumaya bırakıldı. Bu hazırlıklar evlerin damlarında ve balkonlarında renkli görüntüler oluşturmaya başladı.
Özellikle keçilerin kışlık yem ihtiyaçlarını karşılamak için meşe yapraklarından (varek) yığınlar (gıds-kıssedê) oluşturuldu. Odunlar (hatab) kesildi ahırlara yerleştirildi. Ahır ve avluları süpürmek için dağdan (meksenê) çalı süpürgesi toplandı ve bağlandı.
Uzun kış gecelerinin vazgeçilmez zevklerinden olan kuruyemişlerde yavaş yavaş toplanmaya başlandı. Leblebilik  (kızamê) nohutlar ayıklandı. Kavunların çekirdekleri (bızır batteh) toplanıyor. Yakında ayçiçeği çekirdekleri  (ımdavvarıt ıl-şıms) toplanacak. Arkasından karpuz çekirdekleri değerlendirilecek.ve gıngıres ile Plamut ( Ballot ) yoplanıp tatlanması için toprağa gömülecek. ve kışın çıkartılarak sıcak sobalarımız üsütnde pişirlerek afyetle yenecek.   
2604 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Üyelik Girişi

İLANLAR

MAHALLİ ARAPÇA SÖZLÜK

ÖNEMLİ TELEFONLAR
 Ömerli FM
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret391796
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.28098.3141
Euro10.065710.1060